Home : Media : News : Saved News Module

PSNS & IMF honors 33 employees, Sailors during Employee of the Year ceremony

By PSNS & IMF Public Affairs | April 11, 2019

BREMERTON, Wash. —

An overflowing crowd at the Admiral Theater saw Puget Sound Naval Shipyard and Intermediate Maintenance Facility honor 33 of its top employees and Sailors during its annual Employee of the Year ceremony Wednesday at 1 p.m.

For the first time, the event was also livestreamed for viewing in the nearby Roxy Theater, where hundreds of attendees unable to be seated in the Admiral Theater gathered to watch the ceremony.

During the event, the command celebrated the accomplishments of 31 employees and two Sailors selected from among more than 200 personnel nominated for their 2018 performance in 25 categories.

Categories in which personnel were recognized range from Sailor and Junior Sailor of the Year to supervisors and non-supervisors in administrative, trades and technical fields. The event also included special categories, including innovation, safety, volunteer service, valor and a “Spirit of Compassion” award.

Captain Howard Markle, shipyard commander, presided over the event and praised the winners, nominees and the command’s workforce.

“The greatest part of my job is recognizing your efforts and the work you do every day,” Markle said. “The great work you do – it is why we do the ceremony. You are without a doubt some of the greatest your country has to offer. The Navy could not do what it does without you.”

Families, friends, fellow employees and well-wishers packed the theater to applaud the winners and cheer on all of the nominees.

Today, PSNS & IMF employs more than 14,000 Sailors and civilian personnel who accomplish the Command’s mission to maintain, modernize and retire the U.S. Navy’s fleet.

Honored were:

Everett Detachment Sailor of the Year

Navy Diver First Class Jason L. Peters

Everett Detachment Junior Sailor of the Year

Interior Communications Electrician Second Class Ashley L. Johnson

Commander’s Excellence in Safety Award

Sean Davenport (manager) and Charles Chase

Administrative, Clerical and Support Services, GS-10 or equivalent and below

Kristin Kieffer and Brittany Woolley

Administrative and Support Services, GS-11 or equivalent and above

Gabriel Seifert and Clayton Souza Lafontaine

Administrative Managerial/Supervisory, (non-engineering, non-trade)

Christopher Hughes and Robert Morris

Engineering Managerial/Supervisory

Melissa Holschbach

Trades & Craft - Structural (non-supervisory), WG-06 and above

Susan LaFountaine

Trades & Craft - Mechanical (non-supervisory), WG-06 and above

Brandon Bliss

Trades & Craft - Electrical (non-supervisory), WG-06 and above

Frederick Berry

Trades & Craft - Service (non-supervisory), WG-06 and above

Frank Ranuio

Trades & Craft - Structural (non-supervisory), WG-05 and below

Dereck Segarra

Trades & Craft - Mechanical (non-supervisory), WG-05 and below

Brandon Coyne

Trades & Craft - Electrical (non-supervisory), WG-05 and below

Travis Foreman

Trades & Craft - Service (non-supervisory), WG-05 and below

Aaron Gantz

Trades Supervisor (foreman)

John Anderson and Chadrick Ashby

Managerial Supervisor - Trades/Project (2nd-level or above)

Ronald Jackson and Christopher Strader

Engineering/Professional - Waterfront Support (degreed or equivalent)

Derrick Schell

Engineering/Professional – Planning/Indirect Support (degreed or equivalent)

Tylee Cairns

Engineering/Technical

Marvin Cox Jr. and Jon Rector

Technical/Professional (non-engineering, non-supervisory)

Heidi Stingle

Vision/Innovation Award

Brian Bowker

Valor

Christopher Borges

Outstanding Volunteer Services

Robert Endsley

Spirit of Compassion

Ruben Encomienda and Jordan Rodgers